توضیحاتی در مورد ویدیو نوازش


همه چیز از همان ابتدا با پیام شروع میشود گویی که انگار ویدیو روایتگر تصویری از یک مستند تلخ و اندوهبار از جامعه و اتفاقاتی که در این اواخر بیشتر از هر زمان دیگر، درگیرش شده ایم میماند.

میبینیم تصاویری از صندلی های کنده شده، دری سوخته! ماشین های قدیمیه فرسوده و از کار افتاده، گل و بوته های پژمرده و خشک شده و در نهایت ریزش حسرت بار خاکهایی در دستان فردی در یک جای ناکجا آباد خشک کویر مانند که در واقع همه اینها نشان دهنده تصویرییست سمبلیک از یاس، ناامیدی، شکست و سر افکنگی ملت و جامعه ای که دایما به ویرانی روز افزون سوق داده میشود و تلنگریست نیش دار از وضعیت کنونی که دایما بیشتر از هر زمانی دیگر، در حال پژمردن و خشک شدن ریشه های جوانانش میباشد.

در طول ویدیو تصاویری عاشقانه از یک زوجی را در لاشه ای از هواپیما میبینیم اما هنوز نمیفهمیم چرا در هواپیمایی ویران شده!؟ تا اینکه به پایان ویدیو میرسیم و آنجاست که با کوتاه تصویری واقعی که ریزه گریزی مستند مانند به *سقوط فاجعه بار هواپیمایی که پارسال در مسیر ارمنستان که برای کنسرت جنجالی خواننده این اهنگ یعنی ابراهیم حامدی می آمدند اشاره میشود.(در واقع اینجا حالت شخصی نیز کار جدید ابی(ویدیوی نوازش)به خود میگیرد و چه تلخ که بسیاری از هم وطنان ما سال گذشته در راه رسیدن به ابی در یک سانحه مشکوک(در اوج آن یاس و ناامیدی های پس از انتخاباتی که جامعه به آن دچار شد و در اول همین ویدیو نیز با تصاویری نمادین از وضعیت کنونی به تصویر کشیده شد) با سقوط در نا کجا آبادی از دنیا رفتند! و تنها و فقط ماند همان تصاویر ریزش حسرت بار خاکها از دستان بازماندگان!چه زیبا ترانه سرا میسراید و خواننده میخواند:

منو حالا نوازش کن که این فرصت نره از دست...... شاید این آخرین باره، که این احساس زیبا هست!

به همین خاطر هست که میشود استنباط کرد که در پس این ترانه و احساس زیبای عاشقانه آن چیزی که با تصویر این ویدیو و جامعه ای که ما در آن زندگی میکنیم و در ویدیو نیز مصداقا و در جایی هم مستقیما به آن اشاره میکند، ناامنی و عدم اعتماد به آینده در این دنیا و بهتر جامعه کنونی خودمان هست که عاشق برای معشوق این ترانه را میخواند که هر لحظه ممکن هست همین فرصت آخر نیز از دست برود کما اینکه در این یک سال اخیر متاسفانه خیلی از این فرصت ها برای جوانان ما از از دست رفته هست!


به هر حال نوازش را دیدیم و اثری بود بسیار قابل تامل و قابل بحث با شعری ساده اما بسیار زیبا و پر احساس از شاعری در داخل کشور که با اهنگسازی جوانی بسیار با استعداد به نام شادمهر عقیلی که فصل جدیدی از کارنامه پرافتخار ابی را مطمینا در کنار او رقم خواهد زد بسیار به کاری شنیدنی به کمک تنظیم اسطوره با تجربه ای چون آندرانیک و ویدیوی با معنا و تاثیرگزار آن در آمده هست

اولین اثر آلبوم جدید ابی نوازش(اگر ترانه تصمیم از آلبوم جدید را نیز فعلا به حساب نیاوریم) به مراتب نوید روشن تری از آلبوم جدید آقای صدا به نام حس تنهایی و شنیدنی تر و زیباتر از آلبوم قبلی اش حسرت پرواز را به دوستدارانش میدهد که اولین بار با صدام کردی چند سال پیش تبلیغ شده بود.


*سقوط هواپیمای پرواز تهران ـ ایروان با 168 نفر سرنشین اتفاقی ناگوار که در 24 تیر ماه سال گذشته(1388) اتفاق افتاد که منجر به جان باختن هموطنان عزیز کشورمان شد. در 26 تیر سال 1388 ابی کنسرتی در کشور ارمنستان تدارکات دیده بود و اکثریت سرنشینان این هواپیما مشتقانی بوده اند که برای دیدن کنسرت ابی راهی این کشور شده بودند که متاسفانه به دلیل فرسوده بودن پیکر بندی این هواپیماهای توپولوف جان به جان آفرین تسلیم کرده اند و جاودانه شدند...


در میان جان باختگان نام عبدی یمینی هم به چشم می خورد آهنگساز و تنظیم کننده شهیر کشورمان که به دعوت ابی برای دیدن کنسرت ایشان به ارمنستان دعوت شده بودند ایشان آثار گرانبهایی رو با صدای ابی و داریوش بر جا گذاشته است که سال های سال است در طراوتش همچون گذشته تغییری حاصل نشده است و همچنان رنگ و بی تازه ای دارد ... روحشان شاد و یادشان گرامی......

با تشکر از نویسنده :امیر داوری